UBNT airMAX AC - nová technologie

wisp.jpg
11. 1. 2017

Před několika lety (cca 2009) byla většina přístupových bodů (AP) postavena na pásmu 2,4 GHz.
V tomto pásmu docházelo k častým problémům se zarušením, skrytými uzly, limity rychlosti, apod.
Změna byla nutná - po osondování situace jsme se rozhodli  pro technologii UBNT airMAX M5, s tím, že celou síť je třeba předělat.
To se podařilo a rychlost a stabilita připojení se velmi zvýšila  - ten rozdíl jste přece museli sami uznat. 

Počet členů připojených na 2,4 GHz je dnes už víceméně v jednotkách a během tohoto roku (2017) je v plánu tyto AP vypnout úplně. Pro tyto poslední mohykány máme vzkaz: 

VŠECHNY PŘÍSTUPOVÉ BODY V PÁSMU 2,4 GHz SE BUDOU V PRŮBĚHU TOHOTO ROKU RUŠIT - JE ČAS PŘEJÍT!

Na téma přechod na novou technologii jsem psal článek http://slavicin.unart.cz/sit/prechod-z-24-ghz-na-5-ghz/ a asi jsem netušil, že vývoj bude takto rychlý - dnes je třeba napsat další článek...

Doba si žádá opět zrychlení, některé lokality jsou už zarušené i v pásmu 5 GHz a je třeba vyměnit technologii, která to bude zvládat ještě líp.
Během tohoto roku (2017) nejbližších měsících bychom chtěli na všech přístupových bodech udělat upgrade na UBNT airMAX AC.
Tato technologie má schopnost si poradit se zarušením ještě líp, než M5 a rychlosti by se měli posunout ještě dál. I díky gigabitovému portu.

O CO JDE A CO BUDE TŘEBA:

Zařízení ve starší technologii M5, které má valná většina z vás a o kterém pojednává zmiňovaný článek, je zpětně kompatibilní s novou technologií AC, jen je třeba přehrát firmware na nový (v6) - pokud vypínáte antény, je možné, že budeme kvůli tomu volat - je třeba mít antény zapnuté. Takže nemusíte dělat nic. Na několika místech sítě to už nějakou dobu testujeme a vše funguje bez problémů a připojení členové si ani velice ničeho nevšimli.

Až nastane den, kdy Váš Nanostation odejde do křemíkového nebe, další klient už bude v technologii AC.

Pokud je vaše anténa s ještě starší technologií (Nanostation5, apod. - viz obrázky níže), tak bohužel bude nutné ji vyměnit, jelikož není kompatibilní s AC:

wisp.jpg

picostation5-ubnt-ubiquiti-640x640.jpg

ubiquiti-nanostation5-all.jpg

ubiquiti-nanostation5-loco-all.jpg

Všechny tyto produkty bude třeba vyměnit

  • picostation5-ubnt-ubiquiti-640x640.jpg
  • ubiquiti-nanostation5-all.jpg
  • ubiquiti-nanostation5-loco-all.jpg
comments powered by Disqus