Přechod z 2,4 GHz na 5 GHz
Nejčastější Otázky a odpovědi na přechod z 2,4 GHz na 5 GHz:
Tento článek je určen všem členům, kteří jsou připojeni v pásmu 2,4 GHz, mají problémy se zarušením, skrytými uzly, nebo jiné a chtějí přístup k internetu opět "znormalizovat" a vznikl hlavně proto, že se otázky opakují, občas zapomenu něco podotknout, tak už sem to sepsal :-)
Co je to za zařízení a jak bude probihat výměna?
K přechodu na pásmo 5 GHz, kde je nasazena technologie Airmax MIMO M5 od firmy Ubiquiti, je třeba vyměnit stávající klientské zařízení za jedno z následujících zařízení (záleží na vzdálenosti od AP - přístupového bodu ):
Nanostation Loco M5- do cca 300 metrů od AP:
- tuto jednotku nahrazujeme novým zařízením NanoBeam M5 - 16 - do cca 400 metrů od AP
- Anténní systém se skládá ze dvou 16 dBi antén (MIMO) s horizontální a vertikální polarizací. Díky kvalitní směrové anténě jednotka lépe filtruje šum a zajišťuje tak lepší odolnost proti rušení. Tato vlastnost je zvláště důležitá při použití v zarušených oblastech:
Nanostation M5- cca do 800 m:
- tuto jednotku nahrazujeme novým zařízením NanoBeam M5 - 19 - do cca 800 metrů od AP
- Anténní systém se skládá ze dvou 16 dBi antén (MIMO) s horizontální a vertikální polarizací. Díky kvalitní směrové anténě jednotka lépe filtruje šum a zajišťuje tak lepší odolnost proti rušení. Tato vlastnost je zvláště důležitá při použití v zarušených oblastech:
Nanobridge M5 22 dBi- cca do 1,5 - 2 km- už se nevyrábí
- tuto jednotku nahrazujeme novým zařízením NanoBeam M5 - 300 (400) - do cca 1,5 - 2,5 km.
delší vzdálenosti řešíme individuálně větší parabolou, nebo instalací speciálního spoje, pokud je to technicky možné.
Je možné použít i starší zařízení od fy Ubiquiti pro pásmo 5 GHz. V novějších firmwarech (v4) pro starší typy je i podpora technologie Airmax - např. starší Nanostationy5.
Tato zařízení jsou vlastně all in one - krabička s anténou v jednom zařízení (pigtail netřeba). Napájení se řeší přes PoE - síťovým FTP kabelem.
V případě výměny to znamená stávající anténu odmontovat a nahradit výše zmiňovaným zařízením a pigtail (spec. koax. kabel pro wifi) nahradit FTP stíněným kabelem (9 Kč/metr) s nakrimpovanými stíněnými koncovkami RJ-45 (cca 12 Kč/ks) k nejbližší zásuvce 230V. Vzdálenost k zásuvce může být klidně i delší - nejsme limitovaní žádným útlumem signálu jako v případě pigtailů, klidně to můžete dotáhnout až do pokoje, kde máte počítač, už to nemusí být na půdě, ale je samozřejmě možné využít stávající rozvod.
Schéma zapojení zde:
Upozornění: „výrobce UBIQUITI nevztahuje záruku na zařízení poškozená elektrostatickým přepětím. Zařízení je třeba adekvátně chránit proti indukovanému elektrostatickému přepětí či proudovým rázovým vlnám uzemněním tak, aby výrobcem integrovaná přepěťová ochrana byla efektivní. Při všech venkovních instalacích je pro vedení signálu třeba používat stíněnou Cat5E kabeláž (FTP, SFTP), doporučené je také nasazení ethernetové přepěťové ochrany.“ (silně se doporučuje mít na baráku hromosvod)
Kolik to bude stát?
Tato zařízení nabízíme stávajícím členům za minimální ceny. Ceny se ale mění podle kursu dolaru, podle dodavatele s čímž souvisí, že i podle dostupnosti. Tyto zařízení jsou celkem často nejen u našeho dodavatele nedostupné - výrobce nestačí vyrábět – musíme brát jinde za horší ceny.
Ceny 02/2015:
- NanoBeam M5 - 16 - 1.949 Kč
- NanoBeam M5 - 19 - 2.280 Kč
- PowerBeam M5 - 300 - 2.337 Kč
Zařízení si samozřejmě můžete kdekoliv koupit i sami, ale patrně za nové zařízení nenarazíte na lepší ceny .
Jak rychlo to pojede?
U těchto zařízení je sice psáno, že je možná rychlost až 300 MBit/s, ale už síťový port je stovkový, takže to je úplná blbost skutečně jen teorie. Rychlost záleží především na kvalitě a rychlosti spojů k vašemu AP. Nejde proto odpovědět jednoznačně, ale abych odpověděl aspoň nějak: dá se počítat s 8-16 Mbit/s, což na normální provoz bohatě stačí. Ale s rychlostí na 2,4 GHz je to asi dost neporovnatelné! Rychlost není jediná výhoda - u technologie Airmax MIMO M5 je také mnohem lepší stabilita a latence - ping na seznam.cz se pohybuje kolem 15 ms, proto i např. VoIP telefonování (neplést si prosím se Skypem) je mnohem použitelnější.
Co se starým zařízením?
Co
se týká antény a pigtailu, tak to asi můžete vyhodit, nebo schovat na
půdě, ale krabička - router se dá přenastavit z klienta např. na Home
AP - můžete mít doma svoji wifi síť a notebookem, nebo mobilem se
můžete připojovat bezdrátově, pokud už takovou věc doma nemáte.
Ale je vhodné poznamenat, že starší krabičky vám můžou internet i "brzdit", takže nejlepší řešení je (pokud jsou na to finance) koupit všechno nové.
VYHODIT!
Můžu se připojit i sám?
Samozřejmě, že ano, pokud si troufáte, nic složitého to není. Můžeme Vám dopředu nastavit krabičku, ustřihnout a nakrimpovat kabel na obou stranách - tady je třeba počítat s tím, že průchod na kabel musí být větší - cca 13 mm. Vy to potom jen oživíte a nahlásíte jakou jste dostali IP adresu. V případě, že takový "velký" průchod možný nebude, nakrimpujeme koncovky jen na jedné straně, vy si kabel roztáhnete k zásuvce a pak zavoláte technika, který se musí stavit nakrimpovat druhou koncovku.
Není na tom nic složitého a je to nejrychlejší i nejlevnější řešení, ale pokud si netroufáte, bude rozumnější zavolat technika, nebo oslovit správce AP.
Pokud tedy budete chtít přejít na 5 GHz, kontaktujte podporu,
domluvíme se jak to provedeme.
Pokud se rozhodnete pro písemnou formu, pošlete prosím email a uveďte své
- jméno
- aktuální telefon
- adresu
Zavoláme Vám zpět.